“Yerli” ve “millî” ne demek?

togg-araba-crÖnümüzdeki kısa dönemde yapılması düşünülen erken seçim için kitlelerin zihnini bulandırmak amacıyla piyasaya sürülen bir spekülasyon olsa bile şu “yerli” ve “millî” otomobil ile ilgili bilinenleri özetleyelim.

Bu projeyi gerçekleştireceği söylenen şirketin ortakları tanıdık isimler.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) ortakları:

1- ANADOLU HOLDİNG - Tuncay Özilhan ve Yazıcılar ailesi (%19)

2- KÖK HOLDİNG (Kıraça Holding) - İnan Kıraç (%19)

3- BMC - Ethem Sancak (%19)

Devamını oku: “Yerli” ve “millî” ne demek?

Kanal gürültüsü

pire-crİmamoğlu-Erdoğan KANAL kavgası rant paylaşım kavgasıdır.

Kanala itiraz, itirazı siyasallaştırmak ve AKP iktidarına karşı mücadeleye tahvil etmek doğrudur, gerekli politikadır fakat konumuzun dışındadır. Arkasına bakalım.

Dünya Dış Ticareti (ithalat-ihracat) Doğu’dan (Pasifik) Batı’ya (Avrupa) ve Kuzey Asya’dan (Avrasya Ekonomik Birliği) Afro-Avrasya eksenine yoğunlaşıyor. Mal ve insan kütleleri Deniz, Kara, Demir ve Hava yolları ile bu eksenler üzerinde hareket ediyor. Doğu-Batı yolları ileri düzeyde genişledi, yenilendi, modernleşti.

Kuzey-Güney ekseninde de yollar genişliyor ve birbirine bağlanıyor; fakat boğazlarda su yolu hâlâ dar; Ukrayna-Rusya-Kazakistan ile Afrika arası büyüyen ticarete hızlı çalışan geniş yollar lazım. Bugün bir, yarın bir daha, işte İstanbul kanalı bu nedenledir. Kanalı yapmaya, elinde ihraç edecek fon olan herkes taliptir. ABD ilgilenmiyor, Avrupa ilgilenmiyor, Rusya ilgilenmiyor; biz kendi içimizde, “Montrö”, “Cumhuriyet”, “Atatürk”… bağırıp çağırıyoruz.

Devamını oku: Kanal gürültüsü

Anonim mağduriyet

roboski-crHer 28 Aralık günü, “Ağlama Duvarı” önüne dizilir gibi, Ortasu (Roboski) katliamını hatırlıyor; lanetliyor; yüksek perdeden “katliam” diyor; “insanlığa karşı işlenmiş suçtur” diye yazıp, çizip, paylaşıyoruz. Devleti(mizi)n uçaklarının bombalarıyla parçalanmış “nafaka mağduru” Kürt çocuklarına borcumuzu ödeyip kendimizi teselli ediyoruz.

Değeri var yaptığımızın elbette, ama konu bu değil ki. Masum yavrularının birbirine geçmiş et parçalarını öylesine tabutlara dağıtıp mezara taşıyan mahşeri kalabalığın ürküten sessizliğini anımsayın; aklınız paramparça olacak ve anlayacaksınız: “Mağdur” biziz! Bizim özgürlüğümüz öldürüldü.

Roboski çocuklarının anne babaları, çaresiz ve tek silahları “susmak” olduğu için konuşmadılar; çocuklarına “fiyat” biçildi, –biz ‘almadılar’ diye alkışladık– hayır, ANLAMADILAR.

Devamını oku: Anonim mağduriyet

Demokratik Cumhuriyet

kukla2-cr“Erdoğan rejimi”ni (1923) “ilelebet” Türk Cumhuriyetinin telafisi mümkün bir arızası olarak algılayan ana akım cumhuriyetçiler, kritik bir tarihsel bağlam üzerinde seyrettiğimizi gözden kaçırdıkları için yanılıyor olmasınlar. Şu da var: “Erdoğan rejimi” olarak bugünkü ŞEY Cumhuriyet’in savrulması veya teklemesi midir yoksa yaşlanması mı?

Bize göre yüksek doz kortizonla 1923 Türk Cumhuriyeti’nin ömrünü uzatmak bağlamında her gayret boştur. Erdoğan ve Bahçeli bunu hepimizden önce gördüler ve Cumhuriyetin ömrünü uzatmak için ‘BEKA’ bahsini önümüze koydular. Haklıdırlar, bu yaşlı cumhuriyeti müdafaa ve muhafaza etmek için kalan tek akli gerekçe, yüzlerce milyar dolarlık silahla çözüleceği umulan “Kürt Sorunu”dur.

Devamını oku: Demokratik Cumhuriyet

NATO ve Türkiye

tanklar-leopar-cr“Türkiye, NATO’nun en büyük ikinci ordusuna sahiptir.”

Son günlerde medyada en sık duyduğumuz ifadelerden birisi.

Bu ifadeyi sık sık tekrar eden kişiler çoğu zaman bunu bir böbürlenme aracı olarak kullanıyorlar. Bu cümlenin önünden ve arkasından söylenenlerden, o kişinin böyle düşündüğü, hissettiği kolaylıkla anlaşılıyor.

Peki, Türkiye ordusu NATO’nun en güçlü ikinci ordusu mu gerçekten? Neye göre böyle bir kanıya varılmış?

Örneğin Türk ordusu, İngiltere, Fransa gibi nükleer silahlara mı sahip? Yoksa Türk ordusunun bu ülkeler gibi uluslararası müdahale gücü sayılan uçak gemileri mi var? Hava savunması konusunda halen ne durumdadır? Almanya’nın vermeyi reddettiği durumda, tank, top ve mühimmat konusunda Türk ordusu hangi sorunlarla karşılaşabilir?

Devamını oku: NATO ve Türkiye

NATO’nun “beyin ölümü”

macron-nato-cr“NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a cevaben, Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan, “Sen kendi beyin ölümüne bak” dedi.

“NATOseverliğin” böylesi.

Hatırlayalım: Erdoğan ve Davutoğlu, acilen ilk NATO’yu haberdar ettikten hemen sonra, “Rus uçağının düşürülmesi emrini ben verdim, hayır ben verdim” diye yarışırlarken Putin “Niçin önce bize gelmediniz” diyerek uyarmıştı.

NATO’nun beyin ölümü Varşova Paktı kendini feshettiğini (1 Temmuz 1991) açıkladığı gündü, bugün değil.

Devamını oku: NATO’nun “beyin ölümü”

Anayasa aranmaz, ilan edilir

berlin-anayasa-konferansi-crBerlin’de yapılan (Eylül 2019) “Demokratik Türkiye için Toplumsal Sözleşme (ANAYASA) Arayış Konferansı” ne anlama geliyor? İstenen yeni ama “demokratik” bir anayasadır. ”Demokratik” dendiğinde “Liberal” denmiş olur…

Güzel, ama arkası boş; dünyada ve Türkiye’de yeni anayasa arama geleneği yoktur, hiç olmamıştır. Sadece işgalciler işgale son vermeden önce anayasa yapar, sonra çekilirler. Bugün Suriye’de, dün Japonya’da olduğu gibi. Türkiye’de 1908’de iktidarı alanlar revize edilmiş bir yeni anayasa ilan ettiler. 1924’de iktidarını kuran Kemalist hareket bir anayasa ilan etti. 1960-27 Mayıs Cemal Gürsel darbesi iktidarı aldıktan sonra kendi Anayasasını ilan etti. 1980’de Kenan Evren cuntası da iktidarı aldıktan sonra anayasasını ilan etti.

Devamını oku: Anayasa aranmaz, ilan edilir

1071 maya tutmaz

frigler-kibele-crTürk devleti ve –HDP hariç– tüm siyasi partiler ve devlet birlik olmuşlar, Türk-İslam sentezini diriltmeye çalışıyorlar. Yeniden Türkleşiyoruz ve mühim miktarda bir sol kesim de bunda “antiemperyalizm” görüp heyecanlanıyor.

Oysa bu bayatlamış bir hikâyedir. 1923’ten itibaren,

“Yeni Türkiye”de durum, aynı zamanda politikacı da olan kuramcı Massimo d'Azeglio'nun, "İtalya'yı yarattık, şimdi de İtalyanları yaratmalıyız."1 sözüyle anlatmaya çalıştığı durumdan farksızdır.

Devamını oku: 1071 maya tutmaz

HDP sorgulaması-2

kukla2-cr“İktidar çözülüyor” ve Türkiye yeni bir döneme giriyor.

“Türkiye solunun bu süreçte siyasal öznelerden biri olabilmesinin en uygun ‘araç’larından biri de HDP olabilir mi?” ve “olursa nasıl olur?” diye sorduğumuzda “HDP sorgulaması” başlamış olur.

HDP sorgulaması kolay değildir, “Uluslaşma dinamikleri” ile “Sınıfsal dinamiklerin” mücadelelerini uyumlaştırmak ve birleşik bir muhalefete dönüştürmek için kurulmuştur; siyasette en zor iştir. Bu tür denemelerde dinamiklerden birinin öne çıkıp diğerini peşinden sürüklediği veya dışladığına sıkça rastlanmıştır. HDP’de böyle bir durum henüz ‘açıktan’ yaşanmamış görünmektedir ama beklenmedik değildir.

Devamını oku: HDP sorgulaması-2

HDP sorgulanmalı

hdp-secimde-bwÖcalan’ın İstanbul seçiminin ikinci tur oylamasına 3 gün kala devlet aracılığıyla HDP’ye “tarafsız kal” mektubu göndermesi şaşkınlık yarattı.

“Tarafsız” kalmasını istemekle Öcalan somutta HDP’den, AKP adayı Yıldırım’a destek istemiş oluyordu. Etkisi olmadı; HDP İmamoğlu’na desteğini devam ettirdi ve kazanmasında büyük rol oynadı.

HDP-Öcalan ilişkilerinde buna benzer ters düşmelere daha önce de (4 defa) rastlandığını Selahattin Demirtaş’ın mahkemede verdiği savunma tutanaklarından öğrenmiş bulunuyoruz.

Devamını oku: HDP sorgulanmalı