Suçlu çalışanlardır

havalimani-isciler-bw-crEkonomi krizde.

Soldan sağdan herkes Erdoğan’ı suçluyor; “önle bu krizi!” diye bağırıyor.

Kendinize gelin efendiler.

İki yüz senedir, “kapitalizme ilişkin kriz teorilerini” okuyup ezberlemedik mi?

Başka ne bekliyordun?

Ekonomi Erdoğan’da değil ve yöneten de o değil.

Ama suçlu o, bu nasıl şey?

Devamını oku: Suçlu çalışanlardır

“Beka” tuttu

vangogh-kargalarbugdaytarlasi-bw-detayAKP’nin iktidardan düşürülmesi AKP için Beka (devam etmek, kesintiye uğramadan geleceğe doğru sürüp gitmek) sorunudur; bunda anlaşılmazlık yok. Ancak AKP bunun, “Türkiye’nin Bekası” olarak anlaşılmasını özellikle istedi; MHP’nin işine geldi, koştu katıldı. CHP önce karşı durdu, tehdit edildi, korkutuldu, sindirildi; şimdi artık o da AKP’nin iktidardan gidişini Türkiye’nin tarihten silinip gitmesi olarak anlıyor, bu politikayı izliyor. Ne ki nihayetinde “Fırka”dır CHP, AKP’nin tuzağına düşmekle kendini siyaset sahnesinden silip süpürecektir; bunu hiçbir CHP’linin havsalası almaz belki ama Murat Karayalçın gidişatın bu olduğunu söyledi bile.

Diğer yandan, keskin ulusalcı ve yumuşak solcu entelektüel taifesi de önce anlamadı, sonra fark etti ki Erdoğan beka sorunu diye “Kürtlerin Türkiye’den kopmasını” kastediyor; hemen yanına geçtiler (Cumhuriyet Gazetesi operasyonu).

Devamını oku: “Beka” tuttu

Kıyameti koparmak!

ziya-selcuk-bw-crEğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin sorunları konusunda yaptığı bir konuşmada “Bir şeyler yapmak yetmez. Kıyameti koparmamız lâzım.” dedi. Daha önce söyledikleriyle yan yana getirdiğimizde yeni eğitim bakanının ne kadar “büyük” adam olduğunu anlamış olduk! Sağcısından solcusuna, takdir, övgü ve hayranlık gösterilerinin bini bir para. On altı yıldan beri eğitim bakanlığı yapanları şöyle bir anımsadığımızda yukarıdaki sözleri sarf eden bir bakana övgü dizmenin, hayran olmanın anlaşılır bir yanı var elbette.

“Kıyamet koparmak lazım!” Gerçekten de eğitimin devasa sorunlarından kurtulmanın başka yolu yok. İsrafil’in Sur’a üfleme zamanı geldi de geçti bile. Eğitime, okulların haline bakınca Mehdi’nin çoktan geldiği, Ecüc ve Mecüclerin dirildiğini görebiliyorsunuz. Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin durumuna baktıkça İsa’nın yeryüzüne avdet ettiğine tanık oluyorsunuz. Öğrencilerin, üniversitelerin içler acısı durumu, güneşin artık doğudan değil batıdan doğduğunun ayan beyan ifadesi. Eğitimde, başka alanlarda olduğu gibi kıyamet alametleri görülmekte. Kıyamet koptu, kopacak. İsrafil’in Sur’a üflemesine ramak kaldı.

Devamını oku: Kıyameti koparmak!

Bu sefer iş ciddi

30agustos-toren-bw-crDüşüncelerine önem verdiğim, öngörüleriyle politik ufkumu açtığına inandığım iflah olmaz bir radikal olan bir dostum, “AKP’den faşizm çıkmaz!” diye kestirip attığında ne demeye çalıştığı üzerine epeyce kafa patlatmıştım. Sonra ne demek istediğini anlamak için biraz zamana ihtiyacım olduğunu kabullenerek sessiz kalmayı yeğledim. Ne zaman ki AKP, yanına MHP-BBP gibi sicilli faşistleri aldı, “işte şimdi faşizmin ayak sesleri geliyor” diye düşünmeye başlamıştım ki dostum “Yetmez! Güçleri elvermez!” demez mi.

Sonra ne mi oldu?

Önce Doğu Perinçek “milli mutabakat” hükümetinden söz etmeye başladı. Seçimlerde Erdoğan’ı desteklemek gerektiğini söyledi. Perinçek’e göre Erdoğan’ın tek alternatifi vardı: Kendisi. Yani Erdoğan’ın alternatifi olmadığını, onun etrafında toplanılması gerektiğini söyler gibi yaptı. İşin doğrusu ciddiye almadım.

Devamını oku: Bu sefer iş ciddi

Keten helva

kukla2-crBelediye seçimlerine 6 ay kaldı.

AKP-MHP ittifakı sürecek, bu kesin.

Fakat alternatif bir ittifakın belirtisi bile yok.

Alternatif bir ittifak yerel yönetimlerde AKP’yi silip süpürebilir.

Ve arkası gelir…

AKP’yi silip süpürecek ittifak bellidir.

Devamını oku: Keten helva

“Barış” suçu

baris-dernegi-davasi-crCHP’nin sayın genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Barışı savunmak suç oldu” dedi. Doğru söyledi.

Sayın Kılıçdaroğlu genellikle doğru şeyler söylüyor ama söylediğinin anlamını kavradığı kuşkulu. Çünkü politikası ile söyledikleri taban tabana zıt.

Demokrasilerde savaşı savunmak suçtur, barışı savunmak serbesttir. Ancak askerî rejimlerde barışı savunmak suç teşkil eder ve bunun bir ekonomi politiği vardır. Hatırlayalım, Kenan Evren askerî cuntası Barış Derneğini suç örgütü sayarak hapse atmıştı. Tayyip Erdoğan yönetimi askerî bir yönetim değil fakat barışı savunmayı suç sayabiliyor.

Devamını oku: “Barış” suçu

“Millî” siyaset

kahire-konf-1943-bw-crMuhalefetten: “Erdoğan 500 milyar dolar dış borcu inşaata yatırdı ve ekonomiyi batırdı; ‘Üretim ekonomisine yatır’ dedik bizi dinlemedi; dolar 7 lira oldu; halkımızı fakirleştirdi.”

Erdoğan’dan: “ABD’nin ekonomik saldırısı altındayız, ‘millî ruhumuz’ uyanmıştır, milletimizin fedakârlıklarıyla bunun da altından kalkacağız.”

Her iki tarafa da sağlı sollu hak vermeler, karşı çıkmalar…

Böylesi dönemeçlerde sosyalistler ve solcular ve –olabiliyorlarsa– devrimci sol Kemalistler dürüst ve açık sözlü olmalıdırlar ki, emekçi kitleler nezdinde itibarları yükselebilsin.

Devamını oku: “Millî” siyaset

“Muz”laştık mı?

kukla3-crC.Başkanı Erdoğan ve partisi AKP’nin akıllı sözcüleri ikide bir;

“Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir” demeye başladılar.

Demek ki bir şeyler var; muzlaştık galiba.

Türkiye’ye “yarı sömürge” denmiştir, ama değildir;

hatta emperyalist emelleri bastırılmış bir devlet de diyen olmuştur.

Analiz edilmeye muhtaç yeni bir durum var demektir.

Devamını oku: “Muz”laştık mı?

Kriz politikaları

disk-cerkezoglu-bw-crCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD yaptırımlarına karşı, “Onların Doları varsa bizim de Allahımız var” dedi.

ABD yaptırımlarına karşı Türkiye kapitalizminin bundan daha gerçekçi, daha doğru, daha güzel bir cevabı olabilir mi?

CHP saflarından cumhuriyetçi ve ulusalcı rezalet cephesinden Erdoğan’a binbir hakaret geldi; “işimiz Allaha kaldı” diye dalga geçmeler, aşağılamalar… Peki, iktidarda siz olsaydınız,  “Onların Doları varsa bizim de ‘Jeopolitiğimiz’ var” demekten başka çareniz mi olacaktı? Kapitalizmin kanunları karşısında ha Allah, ha Jeopolitik, fark etmez. Cumhuriyet  100 yıl boyunca emperyalizme göbekten bağladığı kendini –ve ülkeyi– ayakta tutabilmek için Jeopolitik’den ve Allah’dan başka hiçbir şey kullanmadı.

Devamını oku: Kriz politikaları

Mümkündür

khvostenko-khvostov-bw-crHerkesi aklı başında, gidişatın farkında ve Türkiye’de bir “sol güç merkezi” yaratmanın öneminin bilincinde varsayarsak mümkündür. Selahattin Demirtaş’ın içeriden gördüğünden daha fazlasını dışarıdaki bizler görebiliriz.

Ekonomide denge iyice bozuldu; herkes normalleşme istiyor. Ekonomide normalleşme, sermaye birikiminin engellerini aşarak yeni bir denge kurmak anlamına geliyor. Bu iki yoldan yapılabilir: Yolun biri ödenecek faturayı emekçi yığınlara kesmektir; “tek çare” olarak bilinir ve Türkiye’de çokça denendiği için bilinmektedir; yığınların “kriz korkusu” bundan kaynaklanıyor.

Devamını oku: Mümkündür