İşte hendek, haydi atla!

breitner-distribofsoup-bw-crKısa bir siyasal okuma yapalım.

AKP/MHP cepheleşmesi klasik sağ-sol şablonu dışında bir saflaşma yarattı.

16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçimleri yeni saflaşmayı buğulu da olsa farkedilebilir duruma yükseltti.

Seçim sonrası değerlendirmemiz: AKP kazandı, herkes kaybetti.

“Sıfır”dayız.

Hâlbuki sıfır değiliz.

Devamını oku: İşte hendek, haydi atla!

İstanbul’u kurtarmak

istanbul-bw-crYerel seçim göründü.

HDP’ye “zoraki!” oy verişimizin bedelini HDP’ye ödetmemiz lazım.

Ne demek hem HDP’li olup, hem de Muharrem’e oy.

Siyasi aptallığın da bir sınırı vardır.

Şimdi kendimize gelelim, İstanbul’u kurtaralım.

İstanbul’u AKP’den kurtarmak, AKP’den Türkiye’yi kurtarmaktır.

Devamını oku: İstanbul’u kurtarmak

Yanlışların faturası ağırlaşacak

kilicdaroglu-chp-bw-crSeçimler herkes için Türkiye’yi kritik bir noktaya taşıdı. Kestirmeden, Türk Cumhuriyet Devleti 100. yılına varmadan alzheimer olmuştur. Siyaset atomize olma işaretleri vermektedir. Yeni konumlar edinmek, yeni siyasi kapılar açmak gerekir.

Soldan düşüneceksek CHP’den başlamalıyız. CHP’nin mülki ve siyasi birikimi Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu yerdedir. Muharrem İnce ve arkasındaki kurnaz çakal takımı CHP geleneği yönünden plastiktir, güncel ve lumpen bir reflekstir, sökeceğini söylediği apoletin sopasını görüp kaçmıştır, partiden temizlenmeli, Kılıçdaroğlu, vurguyla desteklenmelidir.

Devamını oku: Yanlışların faturası ağırlaşacak

İkinci Başgil olayı

demirtas-cezaevinde-bw-crYapılan başkanlık seçimi idi. AKP ve CHP doğru anladılar. Başkan adayları bu nedenle partilerinden daha çok oy aldılar. Seçimin TBMM için yapıldığını zannederek kendini kandıran partiler, gösterdikleri başkan adaylarından daha fazla oy aldılar ve bunu başarıymış gibi kutladılar. Kendini ve seçmenini kandıran partilerden biri de HDP oldu. Selahattin Demirtaş ile savaşmak varken, her biri pek değerli fakat toplamı ağırlık kesbetmeyen TBMM’ye kendilerini hapsettiler.

Önce Muharrem İnce: Kaybetti, elbette kaybedecekti, ama en azından, “oyumu çaldıkları için kaybettim” diyecekti; ağzına yumruk tıktılar ve bir taşla iki kuş vurdular. Yenilgiyi kabullendi ve “apolet sökmenin” ne demek olduğunu öğrendi. Bunlar Türk siyasetinde sıradan vakalardır; Ali Fuat Başgil de C.Başkanlığına aday olmak istemiş, fakat vazgeçmişti.

Devamını oku: İkinci Başgil olayı

İnşallah!

ince-mitingde-bw-crMuharrem İnce, “Allahın izni ve halkımın isteğiyle C.Başkanı olursam…” diyor. Olamazsa Allah izin vermemiş olacak ve siyasette İslami hurafe biraz daha güçlenecek.

İslamcılığın siyasette para etmesinin müsebbibi son kuşak CHP’lilerdir. “Elhamdülillah, biz de müslümanız” demeden siyasi polemiğe girmekten kaçınmaları, liberalliklerini bununla ispatlamaya çalışmaları siyasi İslamın kendine alan açmasına yardım etmiştir.

Oysa bu genç kuşak CHP’lilerin ataları ateist idi. İslamcılara zerre kadar ödün vermemiş, işlerine yarar gördükleri oranda onları kullanmışlardı. Liberallikleri ise Muharrem İnce’deki halk yalakalığına hiç benzememişti, “inanç özgürlüğü” kapsamındaydı ve aslında İslamcılara indirilmiş okkalı bir tokattı.

Devamını oku: İnşallah!

TİP yeniden kurulurken (2) - Türkiye’ye siyasi dönüş ve TKP sabotajı

behiceboran-cenaze-bw-crKızılcık dergisine yazdığım “TİP yeniden kurulurken”başlıklı yazımı, “Behice Boran komünist öldü, Haydar Kutlu komünist ölemeyecek!...” diyerek bitirmiş, bununla TİP+TKP birleşmesinin (TBKP) aslında gerçekleşmediğine işaret etmiştim. Bununla, birleşme sırasında (1987) TKP’nin sosyalizm için mücadeleden vazgeçtiğini, Behice Boran’ın bu birliğe, SBKP’ye olan saygısından dolayı ve istemeyerek evet dediğini anlatmak istemiştim.1

Buradan hareketle bugün sosyalizm için siyasi mücadeleyi terk etmeyenler bakımından “TİP” adının bir değerinin olabileceğini de söylemiş oluyorum. Ama aynı şeyi “TKP” adı için söylemek kolay gelmiyor. “Niçin?” diye sorulursa Türkiyeli Sovyetçi siyasi hareketler yönünden 1987-1991 dönemini biraz daha açmak gerekir. Çünkü, eski parti isimlerini bugün devralıp taşıma işini genç kuşaklar yapacağı için sırtlarına ne gibi yükler bindiğini bilme hakkına da sahiptirler. Bu dahi önemli olmayabilir; o zaman bilinsin ve bir kenara konsun diye yazmış olayım. Bu bölümün sınırlandırılmış konusu olarak da “Türkiye’ye Siyasi Dönüş ve TKP’nin bozgunculuğu” başlığını atıyorum.

Devamını oku: TİP yeniden kurulurken (2) - Türkiye’ye siyasi dönüş ve TKP sabotajı

“Muharrem faşizmi”ne oy vermek

m-ince-bw-cr“Muharrem İnce” için “vasat faşist” diye yazdım –ki şeceresi bunu teyid eder–; “Ne yani, biz Muharrem’e oy vereceğiz, faşizme oy vermiş mi olacağız?” diye tepkiler geldi.

Besbelli ki CHP taraftarı yaygın bir “aptal”lık söz konusudur; çoğu “eskimiş solcudur”, ama tabii aralarında Muharrem İnce’nin “faşist” olduğunu bilerek destek verenleri de vardır; biz bunlara “elit faşistler” ya da “Nasyonal sosyalistler” diyebiliriz.

Muharrem İnce faşist olduğunu kendi söylüyor: “İki ülke var, Güney Kore ve Venezuela. Biz Güney Kore olacağız, kalkınacağız, kişi başı geliri 40 bin dolara çıkaracağız. Venezuela (Chavez) petrol parasını fakir fukaraya dağıttı, halk bugün aç kaldı.”

Devamını oku: “Muharrem faşizmi”ne oy vermek

Yahudi İsrail, Filistinli Araplarla birleşerek büyümeli

musterekliste-miting-bw-crFKÖ’yü, Hamas’ı desteklemek Filistinli Arap halkı desteklemek anlamına gelmez.

FKÖ sermayedir, Hamas İslami gericilik.

Bunlar Filistin halkının özgür seçimiyle oluşmuş siyasetler ve iktidarlar değildir.

Alaşağı edilemedikleri için iktidardalar.

Filistin sorunu çözülecekse, engeli İsrail’den önce bunlardır.

Türkiye solunun gönlü bu iki siyasi harekete meyillidir.

Devamını oku: Yahudi İsrail, Filistinli Araplarla birleşerek büyümeli

Erdoğan kalsın

erdogan-manifesto-bw-crC.Başkanı Erdoğan AKP manifestosunu açıkladı.

Güzeldi.

Güzelliği, tam da Türkiye’deki siyasi muhalefete göre olmasıydı.

İsterseniz açalım:

DEMOKRASİ OLARAK:

Erdoğan seçimden sonra daha çok demokrasi, daha çok adalet, daha çok insan hak ve özgürlükleri  vereceğini söyledi. CHP muhalefetinin tepkisi, “Bunları sen yok ettin, vermeyeceksin,  yalan söylüyorsun” şeklinde oldu.

İşte bu.

Devamını oku: Erdoğan kalsın

“Politik!” ekonomi

kapital-bw24 Haziran Seçimi’ne doğru adaylar özellikle “ekonomi” konuşmaya başladılar; emekliye 1000 lira, öğrenciye 500 lira, tüketici kredi borçlarının hükümetin kuracağı varlık yönetim şirketince satın alınıp takip dışına çıkarılması gibi.

Solun desteğini alan HDP adayı Demirtaş da ekonomi konuşmalı, ama “en düşük emekli maaşı 3000 lira olacak” gibi değil, kitabın ortasından (politik) konuşmalı.

Sol, ekonomi sözkonusu olunca kitabi (Kapital) olan bilgisini yetersiz bulduğu için konuşamıyor, “kapitalizm çok değişti, yeni zamanlardayız, yeni şeyler söylemek lazım” diyerek kendini zora sokuyor. Buna hiç gerek yok. “Politik ekonomi” senin istediğin ekonomidir; kapitalizm ne kadar değişirse değişsin, sen istediğini tekrar et, sözün asla eskimeyecektir.

Devamını oku: “Politik!” ekonomi