Akay Sayılır aramızdan ayrıldı

akay-sayilir-bw-cropAkay Sayılır arkadaşımızı 25 Ağustos 2015’de kaybettik. Akay son 50 yıldır sosyalist mücadelenin içindeydi. Kendisini 1971 yılında Ankara’da, kurucusu ve sahibi olduğu Ekim yayınevinde tanımıştım. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam cezalarının durdurulması amacıyla yapılan imza kampanyasında Trabzon bölgesinde çalışmış, Ankara’ya gelişlerimde onun da aynı kampanyanın yürütücülerinden olduğunu öğrenmiştim. Hatta 3 Mayıs 1972’de, idamları önlemek amacıyla bir grup genç THY’nın “Boğaziçi” uçağını Sofya’ya kaçırmış, devlet ise bu eylemin arkasında gizli örgüt aramış ve bulmuştu! Örgüt idamlara karşı kampanya açanlardı. Akay Sayılır bu göstermelik örgüt davasından yargılandı. Davanın sanıkları arasında Altan Öymen, Emil Galip Sandalcı, Uğur Mumcu, Zülfü Livaneli, Erdal Öz de vardı.

Akay’ın sosyalizm mücadelesine en değerli katkılarından biri de hukuk alanındadır. 1965-2015; Türkiye’de devrimci sol-sosyalist mücadelenin kitlesel örgütlü odaklarından Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS), Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER), Eğitim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen)’in yürüttükleri sınıf mücadelesine bu örgütlerin avukatı olarak katılmış, geceli gündüzlü, yorulmak bilmez bir tempoda kırk yıldan fazla çalışmıştır. Hukuk savaşçısı olan Akay Sayılır ‘Halit Çelenk’ ekolündendi.

Akay Sayılır, 1973-1990 yılları arasındaki komünist siyasi mücadelede Türkiye Sosyalist İşçi Partisi saflarında yer aldı, Adana ve Ankara il başkanlıklarını ve parti merkez komitesi üyeliği görevlerini üstlendi. 12 Eylül askeri darbesinden sonra partinin başlattığı anti-faşist bir cephe oluşturma çalışmalarında yayıncı Muzaffer Erdost’a, CHP’li senator M. Ali Pestilci ve milletvekilleri İsmail Hakkı Öztorun, Mustafa Gazalcı’ya birlikte gitmiştik ve CHP milletvekili Kemal Anadol’un bizim bu faaliyetimizin önünü kesmek için canla başla koşuşturmasına birlikte tanık olmuştuk.

Komünist siyasi mücadele genellikle böyledir, kişiye zaman bırakmaz. Akay da ustası olduğu tamburunu vakit bulup çalamadı, bizler de doya doya dinleyemedik. “Karıncaezmez!” bir büyük devrimciydi. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.