Sol Kafe sohbetleri: Organize sınıf işleri!

syntagma-oxi-bw-crop2Yunan halkı alacaklıya “kemer sıkmam” dedi.

Kutlayacak hiç bir şey yok.

Kemer sıkmaya hiç bir halk evet demez.

Türk halkı da demez.

AKP’ye 13 yıldır oy vermesi, aksinin,

kemer sıkmak olacağını zannetmesindendir.

Haksız da sayılmaz.

2002’yi CHP’den ve MHP’den bilmektedir.

Yunanistan’ın borcunu Türkiye ödesin dedi HDP.

Yunanistan’ın borcu mu varmış, kime varmış?

HDP’nin önerisi Yunanistan’da referanduma sunulsa,

adım gibi eminim ki, %98 reddedilir.

Zor durumdaki halklara yardım edilir elbette ama bu halktan-halka işlerse yardımdır, değilse, politikadır. En yakın örnek: Süleyman Demirel buğday ithal edip vermiş, Gürcistan halkını açlıktan kurtarmıştı. Peki sebep? Çünkü Şevardnadze ikide bir, “Gürcistan Rusya’nın Güney ucu değil, Türkiye’nin Kuzey ucudur” diyerek bu yardımı hakediyordu!

Çipras oynuyor. Ne demek referandum? Her durumda işler düzelmeyeceğinden dönüp Yunan halkına; “kendin ettin kendin buldun” demek için. Sana ne gerek var o zaman. Ödenemeyen bu tür borçlar ya silinir, ya reddedilir. Çipras reddetmiyor, çünkü AB’yi reddetmiyor. Syriza solu bu kadar işte, bizdeki Ufuk Uras solculuğu kadar!

Bak işte siyaset budur. Ne diyor Merkel; “Çipras iktidardan gitsin, parayı veririz.” Demek ki mali değil, politik bir sorun var ortada. Aynı şeyi Ecevit’e 1979’da sosyaldemokrat Schmidt yapmamış mıydı?

Kısaca, AB finans mafyasıdır alacaklı. Bu tür alacaklar ödenmemeli. Daha geçen yıl; Nobel ödüllü Arjantinli yazar Adolfo Perez Esquivel, ABD’deki yüksek mahkemenin yargıcı Griesa’ya, bu borçların meşru ve ahlaki ve adil olmadığını yazmıştı. Mektupta, bu borçların askeri diktatörlük döneminde yapıldığını ve Arjantin halkının iyiliği ya da refahını artırmada kullanılmadığını anlatmıştı*. Temerrüdün finansal spekülasyonun bir sonucu olduğunu ve bunun bedelini ülkenin mazlum halklarına çok büyük zarar vererek ödetmenin büyük haksızlık olacağını vurgulamıştı.

* Adolfo Pérez Esquivel, “Pérez Esquivel to Griesa: it is just not to pay an illegitimate and immoral debt “, http://dialogo2000.blogspot.co.uk/2014/06/perez-esquivel-to-griesa-it-is-just-not.html, 26 Haziran 2014.