And the Oscar goes to... (?)

oscarOSCAR KİME KAZANDIRIR ?

Gerçekte küresel çapta halkla ilişkiler ve pazarlama faaliyeti olan Oscar ödül dağıtım töreni, Amerikan sinema endüstrisi sahipliğinde kurulan Amerikan Sinema Akademisi tarafından yılda bir kez düzenlenir. Yılın bu zaman kesitinde, ABD kirli tarihinin, Hollywood tarafından yaldızlanıp parlatılarak öykülendiği filmler yarıştırılır. "Küresel dünyanın lideri" ABD'nin yeryüzüne "düzen", "barış" ve "demokrasi" getirme iddiası herkesin malumudur. Önceden birçok ülkede darbeler tezgâhlarken şimdilerde koalisyonlar oluşturup saldırılar gerçekleştirmesi, ülke işgal etmesi sıradanlaşmıştır. İşgal ve savaşlar; binlerce insan ölümlerinin ve oluşan kaosta halkların mülteci olmasının başta gelen sebebidir. Pentagon, CIA kurumlarının denetim ve yönlendiriciliğinde çekilen ve dünyaya servis edilen Hollywood filmleri ; aynı kurumlardan senaryoya müdahale karşılığında bila bedel teçhizat ve eleman katkısı alır. Yani ABD ordusunun topu, tüfeği, tankı ve askerleri Hollywood'un emrindedir. Ne karşılığında? Savaş ve işgallerde ABD'nin haklılığının, barış ve demokrasi havariliğinin filmlerde olumlanması karşılığında.

"Ordu ekipman sağlamayı ve destek vermeyi kabul ederse, filmin bütçesinden milyonlarca dolarlık tasarruf edilebiliyor. Yapımcının bu yardımı elde etmek için tüm yapması gereken, senaryonun beş nüshasını onay için Pentagon'a göndermek, filmi Pentagon'un onayladığı senaryoya uygun şekilde çekmek ve film halka sunulmadan önce Pentagon yetkilileri için bir ön gösterim yapmak. ... HOLLYWOOD'UN İYİ BİR FİLMDEN DAHA FAZLA HOŞUNA GİDEN TEK ŞEY, İYİ BİR İŞTİR." (Hollywood Operasyonları - David L. Robb - Güncel Yayıncılık 2005)

ÖRNEKLEME

7 Mart 2010, 82.Akademi Ödülleri: Irak’ta bomba temizleme işinde çalışan askerlerin zor görevlerini anlatan The Hurt Locker (Ölümcül Tuzak) filmini yöneten Kathryn Bigelow, hem en iyi film hem de en iyi yönetmen ödülünü aldı. Yaptığı ödül konuşmasında; “Askerler bizim için varlar, bizim için Afganistan ve Irak'talar ve sağ salim dönerler umarım. Hatta acilen dönmelerinin gerektiğini düşünüyorum ... Irak'ta, Afganistan'da ve dünyanın dört bir yanında, hayatını her gün riske atan kadın ve erkek askerlere adıyorum. Onlar orada bizim için varlar, bizler de onlar için buradayız” der.

24 Şubat 2013, 85.Akademi ödülleri: En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Kurguödüllerini alan Ben Affleck'in yönettiği ve oynadığı ARGO filminin ödül duyurusunu Beyaz Saray'da Barack Obama'nın eşi Michelle Obama, genç askerler eşliğinde yaptı. Beyaz Saray ve Hollywood arasındaki zaten bilinen yakın ilişkiyi saklamaya gerek duymadan milyonların gözü önünde böyle bir mizansen sahnelenmesi, tam da İran'la ilişkilerin gerildiği, askeri müdahalenin dillendirildiği günlere denk gelmesi ve de ARGO'nun Oscar'la ödüllendirilmesi manidardı. Film 1979 yılında Tahran'da ABD büyükelçiliğinin kuşatılıp rehin alınan elçilik personelinin kurtarılması olayını anlatır. Amerikalılar kahraman, İranlıların kötü insanlar olarak resmedildiği filmin yönetmeni Affleck, "İyi şartlarda yaşayan (!) Amerikalılar"ın önünde ödülünü alırken, "Şu anda korkunç şartlar altında yaşayan İran'daki dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum" diyerek filmin amacına uygun mesajını da vererek görevini tamamladı.

YILDIZLARIN HALLERİ

Gündemimiz olan Oscar ödül törenleri özellikle magazine edilip çeşitli medya mecralarında tüm dünyaya sunulur. Kırmızı halı üzerinde salına salına yürüyen "yakışıklı" erkekler ve tüm "dişilik"leriyle kadınlar; giysileri, saç biçimleri, makyajları, smokinleri, karizmatik duruşları ile abartılı bir bedensel sunum ritüelini mürit uysallığında yerine getirirler. Bedenlerin esaretinin başat olduğu bu curcunanın ve renk cümbüşünün yaratıcısı moda devleri; Gucci, Armani, Calvin Klein, Elie Saab, Christian Dior...lar da yeni kreasyonlarını gösterme olanağı bulur. Oyuncuların yıldız payesine yüksel(til)mesinde yetenekleri kadar, endüstriyel yapının taleplerine ister istemez boyun eğmelerinin de payı vardır. Oyunculuğu üretim bandında vida sıkma eylemine indirgeyenler şişmanlama, zayıflama, farklı cins olma gibi fiziksel değişime uğrattıkları bedenlerini yarıştırırlar. Yarışta ne kadar başarılıysalar, o kadar ün, o kadar para, o kadar yeni proje olanakları doğar. Kreasyonlar bedenleri giyinir, roller bedenleri oynar ve filmler mevcudu muhafazayla vazifelendirilir.

george-c-scott-cropREDDİYELER!

24 dalda ödül verilmesine rağmen ödüllerin en çok ses getirenleri film, oyuncu ve yönetmen dalında verilenlerdir. Bu yıl 87. kez verilen Oscar’ları reddeden iki oyuncu olmuştur: George C. Scott ve Marlon Brando.

1970'te General Patton filmindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu Oscar'ını George C. Scott, oyunculuğun yarışa konu edilemeyecek saygın bir iş olduğunu, bu tür ödüllerin oyuncular arasında haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle ödülü reddetti. Ama sonrasında aldığı Altın Küre ve Emmy ödüllerine bir itirazı olmadı.

Marlon Brando, The Godfather (Baba) filmiyle aldığı en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü, 1890 yılındaki Lakota Siyu katliamına dikkat çekmek için almamış, 30 Mart 1972'de yapılan törene, ödülü sacheen-littlefeatherreddetmek ve adına konuşma yapmak üzere kızılderili bir kızı, Sacheen Littlefeather (Küçüktüy)'ı göndermiştir. Hollywood, kızılderilileri, yaşam alanlarını korumaya çalışan o toprakların gerçek sahipleri olarak değil de kafa derisi yüzen, çığlık çığlığa sürekli beyazlara saldıran vahşiler olarak göstermiştir. Bu ırkçı duruşa bir tepkidir de Brando'nun ödülü reddetmesi. Şunu da teslim etmek gerek; Hollywood'u Hollywood yapan önemli figürlerden biridir Brando. 1954 yılında On The Waterfront (Rıhtımlar Üstünde) filmiyle aynı dalda aldığı ödülü reddetmemişti.

KİM KAZANIR $

Alanın da verenin de razı olduğu bir etkinlik olan bu törenlerde küresel sermaye sistemine entegre bir organizasyon olan Hollywood, sinekten yağ çıkarmayı iyi bildiğinden kendi ürünlerini pazarlarken moda, medya, teknoloji, gıda, iletişim vb. piyasa devlerinin ürünlerini de aradan çıkarıverir.

Geçen yıl, 86. Akademi Ödülleri'nin verildiği 2 Mart 2014 pazar gecesi sunucu Ellen DeGeneres’in sponsoru Samsung'un Galaxy Note 3'ü ile çektiği Hollywood yıldızlarını tek karede toplayan ‘selfie’ler geceye damgasını vurmuştu. DeGeneres, bu bol 'yıldız'lı selfie pozunu Twitter'a yükleyince sadece 47 dakika içinde 1 milyon retweet’i geçti. Rekorun ardından DeGeneres, “Az önce tarih yazdık, retweet rekoru kırdık... bu gece hepimiz kazandık” dedi.Pizza kutusunun kenarındaki logosuyla Coca-Cola da kazançtan geri kalmadı. Törenin yapıldığı Los Angeles kentinde bulunan The Big Mama's & Papa's Pizza'dan 20 kutu pizza sipariş verilip hem firmaya hem de pizzaya küçük bir kıyak geçildi. Tören sonrası firmanın satışları patladı. Pizzaları getiren çocuk da hemen ertesi akşam sunucuEllen DeGeneres'in TV'deki talk-showprogramına çıkarılarak reyting malzemesi yapıldı.

Oscar ödülü kazanınca gişenin artması bir yana Oscar'a adaylık bile filmlerin gişesini artırıyor. En iyi film dalında ödül kazanan filmin gişesi 13,9 milyon dolar, en iyi Kadın oyuncunun gişeye katkısı 2,3 milyon dolar olurken, En İyi Erkek Oyuncu ise stüdyoya yaklaşık 1,1 milyon dolar kazandırıyor. Bu rakamların azı yok çoğu var.

NETİCE

Filmler ve oyuncuların yarıştırıldığı (performansların değerlendirildiği) Akademi Ödülleri Oscar töreni, aslında küresel sermaye sisteminin ajitasyon ve propaganda aracı olan Hollywood'un tanıtım ve halkla (dünyayla) ilişkiler gösterisidir. Bu tür ödüller, ödül alanları egemen sistem içerisinde tutmanın ve sistem lehine güdülemenin araçlarıdır.

Sözümüz bu güdülenmenin ve sistemin dışında kalmak için çabalayanlara değil.