Bu sefer iş ciddi

30agustos-toren-bw-crDüşüncelerine önem verdiğim, öngörüleriyle politik ufkumu açtığına inandığım iflah olmaz bir radikal olan bir dostum, “AKP’den faşizm çıkmaz!” diye kestirip attığında ne demeye çalıştığı üzerine epeyce kafa patlatmıştım. Sonra ne demek istediğini anlamak için biraz zamana ihtiyacım olduğunu kabullenerek sessiz kalmayı yeğledim. Ne zaman ki AKP, yanına MHP-BBP gibi sicilli faşistleri aldı, “işte şimdi faşizmin ayak sesleri geliyor” diye düşünmeye başlamıştım ki dostum “Yetmez! Güçleri elvermez!” demez mi.

Sonra ne mi oldu?

Önce Doğu Perinçek “milli mutabakat” hükümetinden söz etmeye başladı. Seçimlerde Erdoğan’ı desteklemek gerektiğini söyledi. Perinçek’e göre Erdoğan’ın tek alternatifi vardı: Kendisi. Yani Erdoğan’ın alternatifi olmadığını, onun etrafında toplanılması gerektiğini söyler gibi yaptı. İşin doğrusu ciddiye almadım.

Seçimler sırasında yüksek rütbeli bir subayın Erdoğan’ın bir siyasi konuşmasını hararetle alkışlamış olmasına CHP cumhurbaşkanı adayı İnce’den çok “sert” bir tepki geldi: “O generalin rütbelerini sökmezsem …” Pek alışılmadık işler ya her neyse. Sonra seçim gecesi ile ilgili İnce’nin kaçırılma, alıkonulma dedikoduları vs. Birkaç gün sonra iş rayına oturdu: İnce, bu ifade ile haddini aştığını (!) söyleyerek durumu düzeltmiş oldu. (“Saldırıya uğrayan” bu generalin nasıl korunacağını merak etmemize gerek kalmadan terfi ettirildiğini öğrendik!)

Birkaç hafta önce gazetelerde bir haber: “Ergenekon davasında yargılanan yirmi kadar subay bir genelge ile ordunun en kritik görevlerine atandı.” Neler oluyor? demeye kalmadan Halk TV’de gözle görülür bir “milli duruş” pozisyonu belirleme. Ardından OdaTV sahibi Soner Yalçın’dan “ulusal birlik” çağrıları. Sesi çıktığı kadarıyla Merdan Yanardağ da bu kervana katıldı. Neyse bunlar da çok önemli sayılmaz.

Sosyal medyada bir kıyamet: “Atatürkçülük dersleri geri geldi. Nihayet onlar da anladılar. Atatürkçülük olmadan olmuyor.” Bir sevinç, bir heyecan. Gel de çık bu işin içinden.

Tüm ülkede bir 30 Ağustos furyası. 12 Eylül askeri faşist cuntası döneminde bile sadece askerlerin gösteri yaptığı, yaz tatiline denk geldiği ve okullar kapalı olduğu için olsa gerek sivillerin seyirci olarak kutladığı bu bayram birdenbire sokaklara taşan kalabalıklar (!) tarafından kutlandı heyecanla. TKP, 30 Ağustos dolayısıyla resmi sayfasında Mustafa Kemal’in resmini kullanarak halen ondan feyz almaya devam ettiğini yazmaz mı.

Neyse Cumhuriyet gazetesinde mahkeme kararıyla büyük bir operasyon. Cumhuriyet, “kurtarılmıştı.” Kimden mi: Aydın Engin, Tayfun Atay, Güray Öz, Erdem Gül vb. yazarlardan. Kim kurtarmıştı: Atatürk’ü sevenler, onun yolundan gidenler.

Herkes bir şey yapıyor da Baykal boş durur mu? “Her şeyden önemlisi ülke!” dedi çıktı işin içinden. Tartışmaya filan gerek yoktu. Cumhurbaşkanı çabalıyordu, muhalefet de ona yardımcı olmalıydı, cesaretlendirmeliydi.

Nihayet geldik Sözcü’de Bekir Coşkun’un 6 Eylül’de yazdıklarına. Ne diyor üstat: “Ama biz sana gelemeyiz usta… Çünkü 100 yıldır aynı yerdeyiz, 16 yıldır o yana-bu yana gezip duran sensin… Sen gel.” Kime diyor. Erdoğan’a.

İlk fırsatta sevgili dostuma soracağım: “Yine yetmez mi? Artık güçleri elvermez mi?”

Ne diyeceğini biliyorum: “Şimdi durum değişti. Artık devlet faşizmi kurulabilir!” diyecektir.

İlk defa korkmaya başladım. Ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Suriye’de işler sarpa sardı. Dünya’da demokrasinin esamisi okunmuyor. Muhalefet etkisiz. CHP ne yaptığını, ne yapacağını bilmiyor. HDP politikasız kaldı. Solcuların, sosyalistlerin dermanı kesilmiş durumda.

Ülkenin içinde bulunduğu vahim durum “Vatan”, “bayrak”, “devletin ve milletin bekası”, “Atatürk”, “Abdülhamit” vb. simgeler arkasına gizleniyor.

Bu hava faşizm havası. Hele yukarıda örnekleriyle açığa çıkarmaya çalıştığımız “milli ittifak” sağlanırsa yıllarca sürecek, önü alınamayacak kara günler bizi bekliyor.

Başta CHP ve HDP olmak üzere faşizmden çıkarı olmayan tüm muhaliflerin acilen adımlar atması, güçlü bir muhalefet bloğu oluşturması elzem.

Zor fakat zorunlu.